Şahinbey Sanayi Sitesi İhtisaslaşmaya ve Organize Çalışma Ruhuna Örnek Olacak

Şahinbey Belediyesinin önemli projelerinden bir tanesi olan ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu öncülüğünde temelleri atılan Şahinbey Sanayi Sitesinin toplam 400 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor.  Şahinbey Sanayi Sitesi projesi kapsamında hâlihazırda şehrin içinde bulunan, sokak aralarında, konutlarla iç içe ve sağlıksız ortamlarda çalışan oto tamircileri başta olmak üzere birçok esnafın Akkent’te 300 dönüm arazi üzerinde bulunan ve toplamda 172.000m2 kapalı alana sahip olacak Şahinbey Sanayi Sitesine taşınması hedefleniyor. İçinde 945 dükkân bulunacak olan sanayi sitesi, hem oto tamircilerini, hem araç sahiplerini, hem de Gaziantep trafiğini büyük ölçüde ferahlatacak.  Bu proje ile oto sanayi sektöründe çalışan veya iş yeri sahibi olan yaklaşık 5.000 kişinin daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarının da sağlanması hedefleniyor.

400 gün gibi kısa bir sürede inşaatının tamamlanması planlanan Şahinbey Sanayi Sitesinin yapım işini üstlenen MB Holding Şirketlerinden Balpa İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat projeyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye her geçen gün büyümekte ve gelişmekte, artık her şeye yeni bir bakış açısı ile yaklaşılmakta.  Belediyecilik ve hizmet anlayışı da Türkiye’de olumlu yönde en çarpıcı değişimi gösteren dallardan bir tanesi haline geldi.  Gaziantep bu anlamda çok güzel bir örnek, Gaziantep’in çehresini ve altyapısını değiştiren çok başarılı belediye başkanlarına sahibiz.  Bu yeni anlayışın en başarılı örneklerinden bir tanesini de Şahinbey Belediyesi Gaziantep ve Türkiye çapında sergiliyor. 

Şahinbey Belediye Başkanı Sn. Mehmet Tahmazoğlu’nun imza attığı en önemli projelerden bir tanesi olan Şahinbey Sanayi Sitesini yapmak işi bize kısmet oldu.  Çok önemsediğimiz ve titizlikle çalıştığımız bu projeyi toplam 400 günde tamamlamak için hızlı bir şekilde çalışıyoruz.  Bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanında birçok sanayi sitesi inşaatı yaptık ama ne yalan söyleyeyim bu proje bizim için daha özel.  Bu projeyi bizler için ve Gaziantep için özel yapan birçok etken var, bunlardan en önemlisi de projenin belirli bir iş dalında faaliyet gösteren esnafı bir arada toplayacak olması.  Tarıma elverişli olmayan, ekonomiye herhangi bir katkısı bulunmayan, konum olarak şehrin yükünü alırken yerleşim bölgelerine de yakın olan ve sosyal alanları ile birlikte modern bir yaşam alanı sunacak olan bu projeden çok sayıda insan faydalanacak.  Tüm bu özellikleri ile bu proje bizim için özel bir proje.

İhtisaslaşma sayesinde bu proje kapsamında özellikle oto sanayicileri arasında bir iş birliği, kolektif çalışma ruhu yaratmak mümkün olacak.  Belki de bu sanayi sitesinde yeni efsaneler, yeni işbirlikleri, yeni yatırımlar, yeni markalar doğacak.  Aynı muhitte ve iyi koşullarda çalışmanın sağladığı fayda ile ortak atölyelerden ve makine ekipmandan faydalanma fırsatları doğacak, böylece üretim maliyetlerinin düşmesi sağlanabilecektir. 

İleri inşa teknikleri ile yapımı sürmekte olan, en kaliteli inşaat malzemelerinin kullanıldığı, iş alanları dışında sosyal alanları da içerisinde barındıran Şahinbey Sanayi Sitesini özel kılan en önemli unsurlardan bir tanesi de projenin Şahinbey Belediyesi tarafından finanse edilme şekli.  Bu projede devletin sırtına yük olmadan, belediye kaynaklarını eksiltmeden kendi imkânları ile finansman yaratıldı. Projenin finanse edilmesinde ve hayata geçirilmesin Başkan Sayın Mehmet Tahmazoğlu’nun gösterdiği üstün beceri, başarı çok önemli.  Bu projeyi ve bunun gibi birçok projeyi hayata geçiren Başkanı yürekten takdir etmemek mümkün değil. 

Bu tip projelerde yapana değil yaptırana bakmak lazım ancak bizim için böyle bir projenin içerisinde yer almak ve bu eserin ortaya çıkmasında katkıda bulunmak büyük bir onur ve keyif.”

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Balat Şahinbey Sanayi Sitesinin hak sahiplerine 2013 yılı sonuna kadar teslim edilmesinin planlandığını belirterek sözlerini noktaladı.